מודלים אלטרנטיביים להעסקה

תוכן עניינים

שינוי העדפות של צורות העסקה בחברה המודרנית

התקופה האחרונה האיצה מגמה של העסקת עובדים במודלים אלטרנטיביים וצוברת תאוצה בקרב מעסיקים ועובדים כאחד. מודל העסקה בין מעסיקים לעובדים מוגדרים בדרך כלל בהגדרות נוקשות לגבי שעות העבודה, ימי העבודה והחופשה, מיקום העבודה ועוד.

כיום גובר העיסוק בנושא של כוח עבודה אלטרנטיבי שהפך לליבת העיסוק של הנהלות רבות שחושבות איך המשבר הנוכחי ישפיע עליהן ועל מדיניות ההעסקה שלהן. מודלים אלטרנטיביים אלו של העסקה מגמישים את הסדרי העבודה הנוקשים ומאפשרים הן לעובד והן למעסיק יתרונות רבים. 

היחסים בין מעסיקים לעובדים בחברה המודרנית נקבעת על בסיס כללים, חוקים ונהגים המקובלים במשק. מלבד החוקים הרלוונטיים המגדירים את ימי החופשה והמחלה, תנאי השכר המינימליים ועוד, ישנו מקום רחב שמאפשר לחברה המעסיקה ולעובד להגיע לאיזון בין צרכיהם השונים.

שיטות אלו תורמות רבות לאיכות העבודה המתקבלת ומסייעת לעובדים לפתח עצמאות, מציאת נקודת האיזון שמונעת שחיקה, מחויבות רבה יותר לארגון ועוד.

 

הסדרי תעסוקה גמישים אלו יכולים להתבטא במספר אופנים

דוגמא להסדר תעסוקה גמיש יכול לבוא לידי ביטוי בגמישות בסידור שעות העבודה, כגון: סידור שבוע עבודה דחוס, עבודה במשמרות, Flex-time, הסדרי שעות עודפות וכו’.

אפשרות נוספת הינה גמישות במספר שעות העבודה, כגון: משרה חלקית, עבודה עונתית, פרישה הדרגתית, חזרה הדרגתית מחופשת לידה וכדומה. נוכח הטכנולוגיה המתקדמת והולכת של ימינו, אפשרות תעסוקה גמישה נוספת מתבטאת בגמישות במיקום ביצוע העבודה, כגון: עבודה מהבית באופן חלקי או מלא, עבודה ממשרדים בקהילה, אתרי לקוח, משרדי ספקים, חו”ל ועוד.

 

ביטחון כלכלי בשל גמישות תעסוקתית

שינוי של מודלי ההעסקה בימינו אינו רק ליבת העיסוק של חברות אלא גם של העובדים. מבחינתם של העובדים, העובדה כי עבודתם מפוזרת במספר מקורות מימון והם מתפרנסים ממספר לקוחות או חברות בו זמנית עקב ההעסקה הגמישה, מגבירה את ביטחונם הכלכלי כבדוגמת משבר זה.

המשבר בעולם הגביר את הצורך של מעסיקים בהעסקה גמישה מתוך רצון לשמר את החוסן הארגוני. ארגונים נדרשים לאתר את הסדרי התעסוקה המתאימים ביותר עבור הארגון וצרכיו ואף להטמיע אותם באופן אשר יפיק את מירב הרווחים הכלכליים.

כמובן שהיכולת ליישם את הסדרי התעסוקה הגמישה תלויה באופיו של הארגון והמשרה הנידונה, לדוגמא; עובד העוסק בקבלת קהל יהיה חייב להיות נוכח במקום ובזמן של קבלת הקהל.

כך גם במשרה שכוללת הפעלת מכונות או עבודה בצוות, יהיה קשה יותר להגמיש את התעסוקה מבחינות מסוימות. לעומת זאת, תפקיד שמרבית עבודתו מתבססת על פניות טלפוניות יוכל לבצע את תפקידו מכל מיקום שהוא לאחר התאמה של מערכת הטלפוניה הארגונית הדרושה ועל כן קל יהיה להגמיש את מודל העסקתו.

 

יתרונות מודל העסקה אלטרנטיבית

התועלות בשימוש רבות ומגוונות הן מבחינת העובדים , הן מבחינת המעסיקים והן מבחינה קהילתית וסביבתית. מבחינת המעסיקים, הם מטמיעים מודלים של תעסוקה גמישה בארגונם אשר מזכה אותם בתועלות של חיסכון בתקורה, יכולת שימור וגיוס מפותחת, הגברת שביעות רצון ופרודוקטיביות העובדים ועוד.

העובדים מבחינתם זוכים לווסת בין ניהול קריירה וחיים אישיים, חסכון בזמן ניכר הכרוכות בנסיעות, סביבת עבודה מותאמת לצורכיהם, אפשרות לגור בפריפריה וכדומה.

תועלת חשובה ביותר הנובעת מהמעבר למודלי העסקה גמישה באה לידי ביטוי מהבחינה הקהילתית והאקולוגית שלה. ההפחתה בזיהום האוויר בשל צמצום בהיקפי התעבורה, אפשרויות ההעסקה של מגזרי עובדים שמתקשים להשתלב במעגלי העבודה, פיתוח הפריפריות ועוד דוגמאות רבות וטובות.

על פי סקרים שנעשו בנושא, ניתן לראות כי מעסיקים עתידים להגדיל את כוח העבודה האלטרנטיבי שלהם בעתיד הקרוב. נוצרו הזדמנויות רבות להשיג ‘טאלנטים’ חזקים שמעוניינים לעבוד במודלי העסקה גמישים אשר יעשירו את כוח העבודה בחברה.

משאבי אנוש בימינו צריכים להיות פרואקטיביים במדיניות הניהול וההעסקה של עובדים אלטרנטיביים מתוך שאיפה לעמוד בשינויים המודרניים של תקופתנו. ארגונים שלא יידעו להציע מודלי העסקה מגוונים עלולים להפסיד את הטאלנטים של דור ה-Z.

עובדה זו מחייבת את הארגונים לפתח מתודולוגיות ניהול והעסקה של אוכלוסיות עובדים שונות המבוססות תגמול, ניהול ביצועים וכדומה, דבר המעלה גם שאלות אתיות סביב מודלי העסקות אלו, כמו מידת המחויבות של ארגון לעובדים, רווחתם של העובדים, פיתוחם המקצועי ועוד.

עובדים במודלים האלטרנטיביים יעדיפו לעבוד עם מעסיקים שדואגים לעובדים שלהם. עובד אלטרנטיבי יחפש ערך במקום שלו הוא מספק שירותים ולכן ההסתכלות על כוח העבודה חייבת להיות אחרת. במקום את מי לגייס, צריך להסתכל על – עם מי לשתף פעולה כך שהצרכים של הצדדים יסופקו.

חברת ‘אדקו’ מספקת לכלל לקוחותיה את הפתרונות העסקיים המתקדמים והמובילים במשק. ע”י עבודה גלובלית ב-66 מדינות ברחבי העולם, מספקת ‘אדקו’ ללקוחותיה ולעובדיה יציבות תעסוקתית ומבטיחה איכות שירות ברמה שאינה מתפשרת מהטוב ביותר.

‘אדקו’ ישראל מציגה מודלים אלטרנטיביים להעסקה באופן המיטבי והמתאים ביותר לתקופתנו היום. בזמנים של שינויים דחופים ולא צפויים, מציגה ‘אדקו’ גמישות תעסוקתית שמטיבה עם חברות רבות העובדות איתה בשיתוף פעולה עסקי וגם לכוח האדם בחברתה.

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
 

המאמרים החמים

מציאת עובדים לחברה

על מציאת עובדים לחברה בהייטק בחוץ לארץ מציאת עובדים לחברה בחוץ לארץ מערבת שיקולים הקשורים גם לדיני עבודה בחו”ל. אמנם במקרים רבים רמת השכר עולה משמעותית

קראו עוד >>
פיתוח עסקי

על פיתוח עסקי ומיקור חוץ בעולם ההייטק הישראלי והעולמי הנושא של פיתוח עסקי ומיקור חוץ רלוונטי משני כיוונים מנוגדים. מיקור חוץ של פעילות עסקית ישראלית לעובדים ברמה

קראו עוד >>
דילוג לתוכן