שוק העבודה ותנאי העסקה בישראל

תוכן עניינים

ארגונים בינלאומיים צריכים להבין את הדקויות הקיימות בשווקי העבודה הבינלאומיים. ייתכן מאוד כי לשווקי עבודה שונים יהיו חוקים שונים על סמך מיקומם, אולם מרביתם פועלים על פי אותו הפורמט – עובד יכול לעבוד מספר שעות מוגבל בכל חודש, עובדים זכאים לשכר ותנאי העסקה מסוימים המשתנים מחברה לחברה ועוד. חלק ממדינות העולם אף מספקות סיוע נוסף לרווחתו ונוחיותו של העובד.

שוק העבודה בישראל הינו אחד השווקים המרכזיים בעולם, ותנאי ההעסקה תלויים בתפקיד אותו מבצע העובד בחברה. ניתן לראות בשוק העבודה הישראלי אחוזי השתתפות גבוהים, אשר מושכים מגוון רחב של עובדים ומעסיקים שונים מכל העולם. כתוצאה מכך, המשרות הופכות להיות תחרותיות במיוחד ומגיעות לא פעם מלוות עם הטבות משתלמות.

איך זה לעבוד בשוק העבודה הישראלי? מהם תנאי ההעסקה במדינה? מהן ההוצאות של העובד הישראלי? האם עובדים ישראליים זוכים להטבות מיוחדות בשוק העבודה? לכל השאלות הללו יש תשובות, אותן ניתן למצוא לאורך מאמר זה!

 

איך עובד שוק העבודה בישראל?

בראש ובראשונה, יש להבין את חוקי העבודה הבסיסיים בישראל. המדינה דורשת מהעובדים לפחות 43 שעות עבודה בשבוע. שבוע של חמישה ימי עבודה חייב לכלול לפחות תשע שעות עבודה יומיות, ושבוע של שישה ימי עבודה חייב לכלול לפחות שמונה שעות עבודה יומיות. חובה על המעסיק לאפשר לעובדים לפחות 45 דקות של מנוחה ושלושים דקות של הפסקה ללא הפרעות.

כמו כן, אין לעבוד שעות נוספות ללא אישור של ראשות העבודה, מעסיקים לא רשאים להכריח עובד לעבוד מעבר ל – 47 שעות עבודה שבועיות, אולם, נהוג לציין בחוזי העסקה את כמות השעות הנוספות מראש, אשר משקפות את כמות השעות הנוספות שהעובד מצופה לעבוד בהן במהלך השבוע.

שבוע עבודה ישראלי הוא ברוב התפקידים חל בין ימים ראשון עד חמישי וזאת נוכח החגים והמועדים היהודיים (כמו יום השבת) ככלל, בהם כל בתי העסק סגורים סביב ימי שישי ושבת. סגירה זו כוללת גם את התחבורה הציבורית, עסקים מקומיים, וגם עסקים לא מקומיים.

השכר בישראל בדרך כלל נמוך יותר מהשכר באירופה ובארצות הברית. שכר המינימום השנתי של העובד הישראלי עומד על 35,000 שקלים, אולם, תנאי המחייה מאפשרים אורח חיים נוח, מאחר וישראל הינה מדינת עולם ראשון עם שוק עבודה משגשג. ניהול עסקי נמנה עם המשרות המשתלמות ביותר במשק, לצד רופאים, מהנדסים ועורכי דין.

 

זכויות הבסיס של עובדים בישראל

מדינת ישראל מספקת לעובדיה מספר זכויות בסיס, בהינתן והם עובדים מספר שעות מסוים.

להלן כמה מהזכויות החשובות אליהן זכאי העובד:

  • ימי מנוחה: עובדים זכאים ל – 36 שעות מנוחה רצופות במהלך השבוע. אל להם לעבוד בימי המנוחה אלא אם כן ניתן אישור מיוחד לכך.
  • תגמולים שעתיים מיוחדים: בהנחה והעובד מועסק ביום המנוחה באישור, זכאי הוא לתוספת של 150% לשכר השעתי.
  • חופשה בתשלום: עובדים זכאים ל – 12 ימי מנוחה בשנה במהלך חמשת השנים הראשונות להעסקתם בחברה. ככל שהוותק שלהם בחברה עולה, זכאים הם לימי מנוחה נוספים בכל שנה.
  • תשלום פנאי: לאחר השנה הראשונה להעסקתם, זכאים העובדים למשכורת חודשית נוספת לשכרם השנתי, כלומר, 13 משכורות שנתיות.
  • ימי מחלה: עובדים זכאים לחופשת מחלה, אשר עומדת על ממוצע של 1.5 ימים לכל חודש.
  • חופשת לידה: עובדים זכאים לחופשת לידה של 15 שבועות לאחר לידת ילדם.
  • חופשת אבל: אם בן משפחה של עובד חס וחלילה נפטר, זכאי הוא לשבעה ימי חופשה בתשלום.

 

כיצד מנוהלים דמי נסיעות?

חוקי התעסוקה בישראל כוללים מתן דמי נסיעות לעובדים. באופן בסיסי, חברה מחויבת לספק לעובדיה החזרי נסיעות על ההגעה אל מקום העבודה והחזרה ממנו. ישנן חברות אשר מספקות לעובדיהם הסעות מאורגנות מטעם החברה, לטובת התחבורה והנסיעות של עובדיהן. חברות מסתמכות על ההנחה שהעובד עושה את דרכו למקום העבודה בדרך הזולה ביותר, כמו שימוש בקו האוטובוס באזורם.

 

מה בנוגע לדמי הבראה?

לאחר שנה של העסקה, העובד הישראלי זכאי לתשלום חד – שנתי בצורה של דמי הבראה על סמך הוותק במקום העבודה. בשנה הראשונה, מקבלים חמישה ימי הבראה, כאשר בשנה אחריה מתווסף יום שישי. כך נצברים הימים בכל שנה שבה העובד נשאר במקום עבודתו, כאשר רוב מקומות העבודה מעודדים העסקה לטווח ארוך. חוקי שוק העבודה מחייבים את כל החברות לספק תשלום דמי הבראה לכל עובדיהן.

 

מה ההטבות הנהוגות בהתאם למשרה ותפקיד

עובדים בתפקידים בכירים יותר יכולים להנות מהטבות נרחבות יותר, הכוללות רכב חברה וארוחות מסובסדות – כולם על חשבון החברה. משרות מסוימות, בין אם מדובר במשרה חלקית או בין אם מדובר במשרה שעתית, כוללות גם לעיתים דמי השתלמות. אלה מתחילים מ-10,000 שקלים ומעלה, המהווים תמריץ לעובדים לעלות בסולם התפקידים של החברה. דמי ההשתלמות מאפשרים לעובדים גם לקחת קורסים ספציפיים, לגשת ללימודים ולהשתתף בכנסים. זוהי תכנית רווחית המשפרת את כישורי העובדים בחברה, מאחר והם רוכשים מיומנויות ויכולות נוספות אותם יוכלו ליישם לטובת החברה.

 

מימון לאנשי שיווק ומכירות

אנשי מכירות דורשים תקשורת ארוכת טווח עם לקוחותיהם. אם עליהם להתעסק עם לקוחות מבוגרים יותר, ייתכן ויהיה צורך באמצעי תקשורת בסיסיים ו”מיושנים” יותר, כמו טלפון, מאשר ממשק אונליין. כתוצאה מכך, ייתכן וחברות יצטרכו לספק לעובד המכירות את האמצעים הכלכליים שיאפשרו לו לרכוש את הדרוש להם. אנשי מכירות זכאים לטלפון נייד מטעם החברה שיאפשר להם לבצע את עבודתם ביתר קלות.

בנוסף לכך, ברוב המקרים, אנשי מכירות צריכים רכב חברה על מנת לנוע ממקום למקום, אשר ממומן גם כן על ידי החברה המעסיקה.

 

מדוע מומלץ לפנות לשירותיה של חברה המתמחה בשוק העבודה הישראלי?

בהנחה וחברתכם אינה מעורה בתרבות ונוהגי העבודה באזורים אחרים בעולם, ייתכן והיא לא תוכל להתאים ולספק את צרכיו של מחפש העבודה הישראלי. בנוסף, על החברה לפעול בהתאם לחוקים שנקבעו על ידי הממשלה הישראלית.

לכן מומלץ שתיקחו בחשבון את מה ש’אדקו’ ישראל מציעה לכם – ‘אדקו’ ישראל היא הנציגה הישראלית של קבוצת ‘אדקו’ העולמית, הנושאת במלוא הידע על שוק העבודה הישראלי.

לאדקו מספר יתרונות הכוללים:

  • ידע ומומחיות בנוגע לתנאי העסקה.
  • אמינות ומוניטין בכל הקשור למשיכת עובדים בשוק העבודה.
  • מגוון רחב של משאבים, הכוללים מנהלים ומחלקת כוח אדם.

 

אדקו ישראל – מי אנחנו?

שוק העבודה הישראלי מציע מספר הטבות וזכויות לעובדים, הכוללים השכרות רכב, מימון ארוחות ועוד. עובדים מחויבים לעבוד 43 שעות עבודה שבועיות במשרה מלאה ואינם יכולים לעבוד שעות נוספות ללא האישור הדרוש. אך יחד עם זאת, הם זכאים בחוק להפסקות שאין להפר אותם או להפריע בהן. ביחס למשרות בכירות יותר במשק, העובד הישראלי זכאי להטבות נוספות, כמו דמי השתלמות בשווי 10,000 שקלים ועוד.

תרבות העבודה הישראלית מאופיינת בערכי מוסר עבודה גבוהים ויצירת מערכות יחסים טובות, ולכן גם דורשים תנאי העסקה מיטיבים המאפשרים להוציא מהעובד את הטוב ביותר. אם אתם רוצים שחברתכם תרחיב את פעילותה בישראל, עליכם תחילה לרכוש ידע בסיסי בשוק העבודה הישראלי. כל מה שאתם צריכים היא חברה שתדע לפתוח בפניכם את ההזדמנויות המתאימות.

קבוצת ‘אדקו’ פועלת ברמה הבינלאומית, תוך כדי פעילות עסקית ב – 66 מדינות ברחבי העולם. ‘אדקו’ ישראל הינה הנציגה הישראלית של חברת ‘אדקו’ העולמית והיא מספקת מגוון רחב של שירותים, כמו שירותי גיוס המתבססים על הבנה עמוקה של תרבות העבודה הישראלית, שירותי מיקור חוץ, שירותי שכר ו-Payroll, ניהול משאבי אנוש, ייעוץ פיננסי ועוד.

כארגון בינלאומי המציע לחברות ברחבי העולם – פתרונות עסקיים שמותאמים באופן פרטני לצרכי העבודה הייחודיים של כל חברה וחברה – ‘אדקו’ ישראל יכולה לעזור בפיתוח הפעילות העסקית בישראל, בצורה האמינה והטובה ביותר.

‘אדקו’ ישראל מאפשרת ללקוחותיה להבין את הלכי הרוח של משק העבודה הישראלי בצורה המלאה והמקיפה ביותר – תוך מתן פתרונות רבים הבאים לידי ביטוי במגוון רחב של משאבים, הודות לשנים רבות של ניסיון בתחום. לחברתנו הידע המעמיק והמומחיות בהתעסקות עם תנאי העסקה בישראל.

נשמח מאוד לספק לך את שירותינו.

צרו קשר עוד היום!

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
 

המאמרים החמים

מיקור חוץ בהודו

בעשור האחרון היחסים בין מדינת ישראל להודו ממשיכים להתחזק. קשרי המסחר ושיתופי הפעולה באים לידי ביטוי בתחומים רבים, לרבות סחר בתחום נשק, חקלאות, אבנים יקרות,

קראו עוד >>
דילוג לתוכן