עידוד והנעת העובדים לחשיבה יצירתית

תוכן עניינים

לא סתם ההתעסקות בנושא היצירתיות תפסה מקום נרחב בתקופתנו. בשנים האחרונות נושא היצירתיות בכללי, והיצירתיות במקום העבודה בפרט, הפך לאחד ממרכיבי המפתח המרכזיים אשר מתקשרים להצלחת הארגון בו הם עובדים.

דבר זה נכון בין אם מדובר בארגון קטן ועד גדול, ובין עם בעובד זוטר ועד בכיר. יצירתיות בקרב העובדים מהווה יתרון גדול וחשוב של כל ארגון על מתחריו. מהי יצירתיות? כיצד ניתן לחנך לחשיבה יצירתית? מדוע חשיבה יצירתית חשובה לארגון? המשיכו לקרוא ולימדו כל זאת ועוד במאמר הבא.

 

מהי יצירתיות?

יצירתיות הינה תהליך של הפקת רעיונות מקוריים ורלוונטיים לסיטואציה מסוימת. החשיבה היצירתית מורכבת מגמישות, מקוריות ושימושיות, והיא מהווה מרכיב חיוני ביכולות התפקוד של האדם.

חשיבה יצירתית לא משויכת רק לאנשים “מיוחדים” או “גאונים” כפי שרבים נוטים להניח. מחקרים רבים מראים כי יצירתיות הינה מנת חלקם של כלל האוכלוסייה ואילו ביטוי היצירתיות מעודדת או מדוכאת ע”י הסביבה החיצונית והפנימית של אותו אדם.

 

כיצד ניתן לחנך לחשיבה יצירתית?

בעולם המורכב בו אנו חיים, עולם גלובלי שבו נדרשת גמישות וחדשנות בשל כמויות אדירות של מידע וידע משתנה – ישנו צורך גדול בחינוך לחשיבה יצירתית. חשיבה יצירתית זו מקנה לאדם הרגשת ערך עצמי גבוה, הן ברמה האישית והן ברמה החברתית. היכולת להגות רעיון חדש, לתכנן, לשפר, לפתור בעיות שונות, ולהוציאם אל הפועל, נותנת הרגשה ערכית חשובה של מסוגלות גבוהה.

חשיבה יצירתית היא לא רק אוסף של מיומנויות שאפשר לפתח באמצעות תרגול, אלא מדובר בתהליך ממושך, אשר מלווה את האדם לאורך חייו ובתחומי חיים שונים. חינוך לחשיבה יצירתית ניתן לטיפוח באופן ישיר ע”י למידת תהליכים, מיומנויות וכלי חשיבה יצירתיים, הבאים לידי ביטוי ביצירת סביבה בטוחה, לקיחת סיכונים ותוך מתן משימות הדורשות פיתוח של חשיבה יצירתית שכזו.

ניתן לעודד חינוך לחשיבה יצירתית בדרכים רבות, ביניהם: “שבירת מסגרות חשיבה” בהם יוצאים מתבניות החשיבה הישנות, וכן, הבנת מורכבויות, שמירת אפשרויות לאורך זמן, השהיית שיפוט, חשיבה רחבה, זיכרון לפרטים מדויקים, התבוננות רעננה ועוד.

חשוב לזכור כי סובלנות כלפי מצבים לא ברורים הינה הכרחית עבור פיתוח חשיבה יצירתית. בכל אדם קיימת יצירתיות מסוימת ובכדי לאפשר לו לבטאה, יש להכשירו וללמדו בהתאם. ניתן ללמד באמצעות הכשרות וסדנאות אשר מתמקדות בעידוד יצירתיות זה של העובדים ומציב במרכז את פיתוח המנהיגות והצוותים, שיתופיות, טיפוח של סביבה שמעודדת ומקבלת חדשנות ועידוד חקירות עומק של נושאים הכלולים בתפקיד.

 

מדוע יצירתיות חשובה לארגון?

כאשר עובדים מביעים יצירתיות במקום עבודתם, ואילו הארגון בו הם מועסקים מאפשר להם לבטא יצירתיות זו – נוצרת מוטיבציה גבוהה אשר לא בהכרח הייתה קיימת במידה ולא היה לעובדים תחושה של חופש יצירה, חדשנות ויוזמה.

ארגון המעודד את עובדיו לקחת יוזמה אישית ולאחר מכן מתגמל אותם על תושייתם במציאת הפתרונות לבעיות בהם נתקלו – מעביר לעובדים תחושת הערכה אישית ומקצועית, ומגביר בהם את הרצון להמשיך ולהוכיח את עצמם.

כל ענף ומחלקה בכל חברה שהיא, החל מחברה קטנה ועד גדולה, זקוק לעובדים יצירתיים שיבטאו את יצירתיותם בעבודה אותה הם ממלאים. בעידן המודרני המאופיין בקצב חיים מהיר ושינויים תכופים, ובמיוחד לאור ימים אלו העוברים על העולם נוכח משבר הקורונה, ישנה חשיבות עליונה לנכונותם של העובדים לממש את היצירתיות שלהם במסגרת תפקידם.

נוכח התרומה הרבה הנובעת מכך, תפקידו של הארגון לעודד את העובדים ליצירתיות. לכאן בדיוק נכנסת ההכשרה. ישנם עובדים רבים שאינם מורגלים באפשרות לבטא הצעות קריאטיביות אשר נועדו לייעל את עבודתם, ובנוסף, עובדים רבים אינם בעלי ידע וניסיון בביטוי יצירתיותם ונדרשים להכוונה כיצד להוציא את היצירתיות שלהם לפועל.

 

‘אדקו’ ישראל – חברה המונהגת ע”י שאיפה ליצירתיות

עידוד של עובדים ללקיחת אחריות לחשיבה יצירתית, בין אם כמחנכת או כמלמדת, מגיעה מתוך סביבת עבודה המאמצת יצירתיות וחדשנות, ומשלבת מגוון רחב של כישרונות אנושיים שיוכלו לעבוד יחד תוך שיתוף פעולה והחלפת רעיונות. כך גם משימת ‘אדקו’ ישראל אשר דוגלת בעקרונות מנחים אלו.

‘אדקו’ הינה הנציגה הישראלית של קבוצת ‘אדקו’ היושבת בציריך שבשוויץ, ולה פריסה עולמית אדירה של סניפים ב-66 מדינות ברחבי העולם. ‘אדקו’ ישראל מאמינה כי ארגונים אשר מונהגים ע”י השאיפה ליצירתיות, הינם ארגונים בעלי שיעורי הצלחה גבוהים יותר ביציאה ממצבי משבר, הם ארגונים חדשניים יותר, מחוברים יותר לעובדיהם ובכלליות, מסתגלים טוב יותר לשינויים.

‘אדקו’ ישראל דוגלת בהקשבה פעילה אשר באה לידי ביטוי, הן לעובדיה והן ללקוחותיה. ללקוחותיה מספקת ‘אדקו’ פתרונות עסקיים מגוונים אשר מותאמים במיוחד לצרכיהן. בין השירותים המוצעים, ניתן לקבל פתרונות העסקה מגוונים, ייעוץ של סמנכ”ל כספים בכיר, ניהול פיננסי, שירותי פיירול, ניהול מש”א, גיוס והשמה ועוד.

יצירתיות חשובה במידה דומה, הן לאדם הפרטי והן לארגון. ‘אדקו’ מאפשרת ללקוחותיה יצירתיות רבה מבחינת השירותים אשר מותאמים בדיוק לצרכיה העסקיים של החברה. גמישות זו מאפשרת ללקוחותיה מרחב פעולה בתחומים אותם הן מעדיפות לשמר תחת תפעולם ואלו הן רוצות להעביר לאחריותה של ‘אדקו’.

היו יצירתיים והאמינו בחברתכם – אנו מאמינים בעצמנו ובטוחים שנוכל לסייע גם לחברתכם! 

נשמח לעמוד לשירותכם.

 

מאת: לימור פרץ

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
 

המאמרים החמים

מיקור חוץ בהודו

בעשור האחרון היחסים בין מדינת ישראל להודו ממשיכים להתחזק. קשרי המסחר ושיתופי הפעולה באים לידי ביטוי בתחומים רבים, לרבות סחר בתחום נשק, חקלאות, אבנים יקרות,

קראו עוד >>
דילוג לתוכן