דיני עבודה באוסטרליה

לוגו אדקו adecco
מאמרים בנושא
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
תוכן עניינים

ישראלים רבים מוצאים עצמם מועסקים בחו”ל למשך תקופות שונות, החל מכמה חודשים ועד תקופה שעשויה להתארך על פני כמה שנים. בישראל דיני העבודה מוגדרים היטב והמחוקק מרבה לעסוק בהם: דיני העבודה מתעדכנים מעת לעת, משתכללים ובאופן כללי מגנים יותר ויותר על זכויות העובדים ועל רווחתם. אולם מה קורה כאשר העובדים לא נמצאים בתחומי הארץ? האם חלים עליהם כל החוקים? 

האם חלה עליהם החובה לשלם דמי ביטוח לאומי בארץ?

לשם כך יש לסקור את העולם המשפטי הייחודי של דיני העבודה על עובדות ועובדים ישראלים שיצאו לעבוד מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

 

מה הם דיני עבודה?

דיני העבודה אשר מכונים גם בתור ‘משפט העבודה’, כוללים את כל ההיבטים המשפטיים של עבודה, משמע מסגרת דיני העבודה, בהם יכללו הנושאים הבאים:

1. זכויות וחובות של הצדדים לעבודה, דהיינו – העובד מצד אחד והמעסיק מאידך. לא אחת, תוענק לעובד הגנות נרחבות, שיגנו עליו מפני סעיפים נוקשים בחוזה, וזאת, בהתאם לדין העבודה בכל מדינה ומדינה. 

2. שאלת קיום יחסים בין העובד לבין המעביד. מטבע הדברים, לא כל עבודה שאדם מבצע עבור אדם אחר תוגדר כיחסי עובד- מעסיק. כך למשל, עולה השאלה האם פעולה של חשמלאי שבא לבצע עבודה בביתו של אחר, נחשבת העסקה במסגרת דיני העבודה ועל כן החשמלאי ייחשב כעובד. שאלה זו תלויה בהתאם לשאלת קיום יחסי עבודה אשר משתנה בין מדינה למדינה בעולם.

3. עניינים בהקשר משפט העבודה הקיבוצי, הכוללים יחסים בין המעביד לארגוני העובדים, וכן זכויות נוספות של העובדים כדוגמת חופש ההתאגדות, הסכמים קיבוציים, זכות השביתה ועוד. 

 

אופן קבלת תשלום מעבודה בחו”ל

בדרך כלל משכורות משולמות בהתאם למטבע המקומי של המדינה בה מועסקים. עובדים ישראליים המועסקים באנגליה יקבלו תשלום בפאונד, אלו המועסקים ברוב מדינות אירופה יקבלו תשלו ביורו, ובארצות הברית – בדולר אמריקאי.

לעובדה זו יכולים להיות יוצאים מן הכלל, כאשר מדובר בזמן העסקה קצר במיוחד ייתכן שהחוזה יאפשר קבלת שכר במונחים של שקלים. דבר זה יכול להיות נוח במקרים רבים לחברות המעסיקות, ולעתים אף לעובדות ולעובדים עצמם.

יחד עם זאת, תשלומי המיסים למדינת ישראל נעשים באמצעות שקל חדש בלבד, ואין שום מס שיכול להתקבל בישראל במטבע זר. לצורך חישוב המס, כל הסכומים מומרים לשקלים על פי השער העדכני ביותר ועמלות ההמרה מוטלות על העובדות והעובדים עצמם.

 

תשלומי מיסים בעת ביצוע עבודה בחו”ל

העובדים הישראליים בחו”ל לרוב מחויבים לשלם מיסים למדינה בה הם עובדים. כאשר הם משלמים את המיסים מהמשכורת שלהם, ניתן לקזז אותם מהמסיים המשולמים לישראל ולחשב את המס מיתרת המשכורת.  

חישוב של דמי הביטוח הלאומי כמו גם של דמי ביטוח הבריאות מחושבים באופן זהה עבור כל העובדים הישראליים, בין אם הם בארץ ובין אם הם בחו”ל. חישוב זה כמו חישובי מיסים אחרים נעשה בשקלים בלבד. נוכח זאת ניתנות לעובדים כל הזכויות המוקנות בחוק בגין תשלום ביטוח לאומי ללא יוצא מן הכלל. בין הזכויות ניתן למנות את קצבאות הילדים, גם אם הם נולדו בחו”ל, את הביטוח לנפגעי עבודה ועוד.

 

אמנת ביטחון סוציאלי בין ישראל למדינות בעולם

ישנם מספר מדינות בעולם שישראל חתומה עמם על אמנה לביטחון סוציאלי.

אמנה זו מאפשרת פטור מתשלומי ביטוח לאומי למדינת ישראל בגין עבודה שבוצעה בחו”ל. הרעיון הוא למנוע מהעובדת או העובד לשלם דמי ביטוח לאומי כפולים, פעם אחת במדינה בה הם עובדים ופעם אחת עבור מדינת ישראל.

המדינות עימן חתומה ישראל על האמנה הינן: אוסטריה, אורוגוואי, איטליה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורבגיה, פינלנד, סלובקיה, צ’כיה, צרפת, רומניה, רוסיה, שבדיה ושוויץ.

האמנה מבטיחה את הזכויות הסוציאליות המגיעות לעובדים הישראליים, מבלי שאלו יצטרכו לשלם למוסד הביטוח הלאומי.

יחד עם זאת, נכון להיום ישראל לא חתומה על אמנות הקשורות לביטוח בריאות, ולכן ללא תלות באיזו מדינה נמצא העובד או העובדת – יש להפריש ולשלם ביטוח בריאות, כמוצג לעיל.

 

אחריות החברה לאישורים הדרושים

מתן אישורי העבודה לעובדים ישראלים לחו”ל הינה באחריותן המלאה של החברה המעסיקה. ניתן לבקש ואף לדרוש מהעובדים להשיג את האישור הנדרש, אולם האחריות מוטלת על המעסיק. 

אחריות זו באה לידי ביטוי במצב בו העובד נתפס בעת עבודה ללא אישורים דרושים. עבודה בלתי חוקית זו עלולה לגרור מצבים לא נעימים, החל מקנסות, גירוש מהמדינה ואף בילוי לא רצוי בתאי מעצר. במצב כזה, החברה המעסיקה תחויב ברוב המקרים בתשלום פיצויים.

בהיעדר האישורים הדרושים במדינת היעד, חברות ועובדים לוקחים סיכונים גדולים מאוד שעלולים להיות להן השלכות קשות מאוד כאשר מדובר במדינות עם חוקי עבודה נוקשים.

 

ניהולה המקיף של חברת ‘אדקו’ בכל הפתרונות העסקיים הדרושים

בשל המורכבות והשוני הרב בדיני העבודה בכל מדינה בעולם, דבר העשוי להשפיע במידה רבה על המעסיק והמועסק בחו”ל, חשוב מאוד לעבוד עם חברה גלובלית מנוסה אשר מכירה מקרוב את הדקויות השונות בין הדינים השונים במדינות בעולם.

 

‘אדקו’ הינה חברה גלובלית ותיקה ומנוסה במתן פתרונות עסקיים לחברות וארגונים רבים ברחבי העולם.

עם ניסיון וקשרים בכל הגלובוס יכולה ‘אדקו’ להעניק לחברתכם את השירות היעיל והמקצועי ביותר הדרוש לחברתכם בהתאם לצרכיה הייחודיים של חברתכם.

 

‘אדקו’ יכולה לספק לכם את הידע והנתונים הנדרשים לחברתכם לצורך הרחבת פעילותכם בחו”ל ללא חשש מאי ודאות אודות חובת תשלומים שונים, הסדרות מנהליות שונות, הפרשות נדרשות בכל מדינה ועוד.

 

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
דגל אוסטרליה על היבשת
דיני עבודה באוסטרליה

דיני עבודה הם תחום משפטי הכולל חקיקה, פסיקה וספרות משפטית המסדירים את היחסים החוקיים בין עובד למעביד. מדובר בתחום משפטי מורכב המקבל התייחסות שונה בכל

קרא עוד »
בית משפט בארה
דיני עבודה בארה״ב

דיני עבודה עוסקים בהסדרת היחסים החוקיים בין עובד למעביד. בכל מדינה בעולם ישנם הבדלים משמעותיים במערכות הדין, ובאופן פרטני גם בין כל מדינה בארה״ב. חברות

קרא עוד »
  דילוג לתוכן