דיני עבודה באוסטרליה

דגל אוסטרליה על היבשת

מאמרים בנושא

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
תוכן עניינים

דיני עבודה הם תחום משפטי הכולל חקיקה, פסיקה וספרות משפטית המסדירים את היחסים החוקיים בין עובד למעביד. מדובר בתחום משפטי מורכב המקבל התייחסות שונה בכל מדינה ומדינה בעולם. לדוגמא, ייתכנו הבדלים משמעותיים בזכויות הניתנות לעובד, לרבות שכר מינימום, חופשות, פנסיה, הבדלים בזכויות ההתאגדות ועוד.

כל עסק המעוניין להרחיב את פעילותו העסקית ולספק שירותים בעולם ובאוסטרליה בפרט – צריך להכיר את דיני העבודה מקובלים בה. לפני שמתחילים להעסיק עובדים באוסטרליה, יש כמה נושאים שחשוב להכיר.

׳אדקו׳ ישראל הינה חברת ניהול המספקת פתרונות עסקיים ללקוחותיה באוסטרליה וב-65 מדינות נוספות בעולם. מהם דיני עבודה? מהם המאפיינים הייחודיים של דיני העבודה באוסטרליה? מהן ההשלכות של מאפיינים אלו על העסקים הישראלים?

על כל אלו ועוד תוכלו ללמוד במאמר הבא!

המשיכו לקרוא!

 

מהם דיני עבודה?

דיני עבודה מסדירים את היחסים החוקיים בין עובד למעביד. מדובר במערכת חוקים, ספרות משפטית ופסיקת בית משפט, אשר מתייחסים לכל פרט ופרט ביחסי עובד-מעביד. לדוגמא, דיני עבודה מגדירים מבחנים המאפשרים לזהות מתי יחסים אלו נכנסים לתוקף.

קיומם של יחסי עובד-מעביד משליכים על אופן ההתנהלות הנדרשת מהעסק, למשל, באמצעות דרישות בירוקרטיות מורכבות וכתוצאה מכך – יש לדעת כיצד להתנהל. בנוסף לכך, ברוב מדינות העולם יש מערכת חוקים אשר מספקת הגנה מינימלית לעובד.

חוקים אלו מכונים ״דיני מגן״, ואלו נועדו לגשר על פערי הכוחות בין מעסיק לעובדיו. חוקי המגן מגדירים את שכר המינימום, את שעות העבודה המקסימליות שניתן להעסיק עובד ביום ובשבוע, כמות מינימלית של ימי חופש, ביטוח בריאות מינימלי, הפרשות המעסיק לפנסיה ועוד.

יתרה מכך, דיני עבודה מגדירים זכויות חוקתיות אשר משפיעות בצורה ישירה על אופן ניהול העסק במדינה – לרבות הזכות להתאגדות, הזכות לבצע שביתות עבודה ועוד. ככל שיש איגוד עובדים חזק (אשר זכאי להכריז על שביתות עבודה) במגזר בו בעלי ובעלות העסקים הישראלים מעוניינים לפעול – יש לפעול בזהירות יתירה.

 

מהם המאפיינים הייחודיים של דיני העבודה באוסטרליה?

החוק המרכזי אשר מגדיר את זכויות העובדים באוסטרליה נקרא ה- ״Fair Work Act 2009״. חוק זה מסדיר את צורת ההתנהלות הנדרשת ממעבידים כלפי שכירים במקום העבודה, לרבות שכר מינימום, סביבת עבודה בטוחה, ביטוחי בריאות מסוימים, איסורי אפליה ועוד.

מדי שנה מתכנסת ועדה הבוחנת את נתוני השכר המקובלים במגזר העסקי. על בסיס נתונים אלו היא קובעת את שכר המינימום שמעסיקים חייבים לשלם לעובדיהם למשך אותה שנה. כך למשל, בשנת 2020, שכר המינימום עמד על 19.84 דולר אוסטרלי לשעת עבודה (כ-50 ש״ח לשעת עבודה). בנוסף לכך, החוק מגדיר מתי עובד נחשב לעובד קבוע וכתוצאה מכך לאלו זכויות זכאי. בהכללה גסה, עובדים קבועים זכאים לזכויות העבודה המקסימליות במסגרת החוק.

יתרה על כך, ישנו חוק אשר נקרא National Employment Standard (בתרגום חופשי “תקן תעסוקה לאומי”) אשר קובע את הזכויות המינימליות שיש לספק לכל עובד ועובדת; לרבות מקסימום של 38 שעות עבודה שבועיות עבור עובדים במשרה מלאה, חופשת לידה של 12 חודשים, עד 4 שבועות חופשה שנתיות לעובדים במשרה מלאה, עד 5 שבועות חופשה שנתית עבור עובדים במשמרות ועוד. החוק גם מגדיר, בין היתר, את הליך הפיטורין באופן מסודר בטרם הפסקת העסקתם של עובדים בחברה.

 

מהן ההשלכות של מאפיינים אלו על העסקים הישראלים?

לבעלי העסקים הישראלים, המעוניינים להרחיב את פעילותם העסקית ולספק את שירותיהם ברחבי אוסטרליה, יש כמה השלכות של המצב המשפטי על אופן ההתנהלות המומלץ.

לאור הדרישות הבירוקרטיות המחמירות אשר חלות על מעסיקים באוסטרליה, עולה השאלה האם כדאי לבעלי ובעלות עסקים מישראל לבצע העסקה ישירה באוסטרליה, ואם כן – באילו מקרים. ישנם שיקולים רבים המשפיעים על שאלה זו, ולכך ראוי להקדיש דיון נפרד בנוגע להעסקת עובדים באוסטרליה.

ישנם מספר דרכים לספק שירותים באוסטרליה. ניתן להעסיק עובדים באופן ישיר, ניתן להעסיק עובדים באמצעות חברת ניהול, ולעיתים ניתן גם לספק שירותים ללא הימצאות פיזית של אנשי ונשות העסקים הישראלים באוסטרליה. כאשר הוחלט לבצע העסקת עובדים באוסטרליה, באמצעות שירותים כמו מיקור חוץ או פיירול, ניתן ליהנות מהיתרונות של העסקה ישירה תוך צמצום הצורך בהתעסקות בבירוקרטיה במדינה.

 

׳אדקו׳ ישראל – מי אנחנו?

היכרות מעמיקה עם דיני העבודה באוסטרליה מאפשרים לבעלי עסקים ישראלים לספק שירותים ברחבי המדינה בצורה המיטבית, תוך חיסכון בזמן ובעלויות יקרות. חשוב מאוד לבחור נכון את השותפים לפעילות העסקית בחו״ל על מנת לחסוך בשגיאות אפשריות.

באמצעות שירותיה של חברת פתרונות עסקיים גלובלית – ניתן לשמור על גמישות וזריזות עסקית, להימנע מהתעסקות מפרכת ברגולציה המקומית הנוגעת להעסקה ישירה, ובעיקר – לשמור על עצמאות מלאה בעת הפעילות באוסטרליה. ׳אדקו׳ הינה חברת ניהול המספקת פתרונות עסקיים ברמה הגלובלית, אשר פועלת ב-66 מדינות ברחבי העולם, בין היתר גם באוסטרליה.

׳אדקו׳ ישראל מעניקה ללקוחותיה ליווי וייעוץ מקצה לקצה, וזאת באמצעות במגוון רחב של שירותים, ביניהם – שירותי העסקה, פיירול, מיקור חוץ, שירותי גיוס והשמה, העסקה ישירה, ייעוץ בנושאי רגולציה מקומית ועוד.

׳אדקו׳ ישראל מסייעת ללקוחותיה לנהל פעילות עסקית באוסטרליה, וזאת מבלי להידרש לעיסוק ברגולציה המקומית הנובעת מהעסקת עובדים. בעלי עסקים ישראלים יוכלו לפעול בצורה יעילה וחסכונית, תוך ידיעה ש׳אדקו׳ מטפלת עבורן בסוגיות המנהליות והבירוקרטיות במדינת היעד.

צרו קשר ונסייע לכם להרחיב את פעילותכם העסקית לאוסטרליה!

נשמח לעמוד לשירותכם!

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
דילוג לתוכן