איפה יותר משתלם לבצע מיקור חוץ? הודו, או מזרח אירופה?

תוכן עניינים

העסק מתרחב, המכירות צומחות, והגעתם לשלב בו אתם מבינים שהעסקה של עובדים מקומיים תהיה יקרה ביותר. הגיע הזמן לבדוק אופציה לביצוע מיקור חוץ. לאחר שביצעתם מחקר על מנת לבחון את האופציות הטובות ביותר להרחבת העסק, גיליתם שקיימים 2 יעדים עיקריים לביצוע מיקור חוץ; הודו, ומזרח אירופה. 

עשרות שנים שהודו נחשבת לאחד המקומות האטרקטיביים ביותר לביצוע מיקור חוץ ואופ-שורינג. אך בשנים האחרונות עלתה מזרח אירופה לכותרות כמתחרה פוטנציאלית לחברות אירופאיות ומהמזרח התיכון. עם ניסיון של עשרות שנים, מזרח אירופה נותנת פייט הוגן אפילו לחברות ההודיות הגדולות. המגמה בצמיחה ולא נראה באופק כאילו היא עומדת להיעצר שכן, מזרח אירופה נחשבת ליעד המספק פתרונות איכותיים ויעילים בעלות אטרקטיבית. אז האם הודו עדיין נחשבת כאפשרות הטובה ביותר למיקור חוץ בתחום ה IT?

במאמר הבא אנו שואפים לשפוך אור בתחום מיקור חוץ על מנת לסייע לכם לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם!

 

קצת רקע על כלכלת הודו

הודו הרקיעה שחקים והתפרסמה כאחד המרכזים המובילים להעסקה של עובדי IT זולים ואיכותיים. חברות ועסקים מכל העולם ביצעו לפרויקטים רבים מיקור חוץ בהודו בתקווה שפיתרון זה יסייע להם להפחתה דרמטית של עלויות.

בערך עד שנת 2008-2009, חברות הודיות העוסקות בפיתוח תוכנה חוו צמיחה אדירה, הן ברווחים והן בלקוחות חדשים. חברות אשר מהוות את השחקנים הגדולים בשוק ההודי דיווחו כי חוו צמיחה של כ 50% במכירות בשנת 2006.

וכך כלכלת הודו השתנתה כאשר חברות רבות בחרו ביעד זה לבצע מיקור חוץ; כמות השירותים בתחומי מיקור חוץ ואופ-שורינג הרקיעו שחקים. הדבר הוביל לצמיחה כלכלית וערך הרופי עלה בהתאמה. כתוצאה מכך, העסקה של כוח אדם בהודו התייקר וכך גם שירותים נוספים. לעומת זאת, איכות העבודה אינה השתנתה, מה שגרם למעסיקים רבים לתהות ״למה שנשלם יותר אם זה כל מה שאנו מקבלים?״.

לפיכך, חברות רבות חיפשו פתרונות אחרים לספקי מיקור חוץ והרוחות החלו לנשוב לכיוון מזרח אירופה כאשר מדינות כמו פולין, אוקראינה, רומניה, בלארוס, רוסיה, וכו׳ עלו ככוכבי IT חדשים.

 

קצת על מזרח אירופה

נתחיל מעובדה משעשעת. גם חברות מיקור חוץ הודיות הבינו את הפוטנציאל של מזרח אירופה ופתחו משרדים חדשים באיחוד האירופי על מנת להשיג את היתרון של מיקור חוץ קרוב.

אבל למה בעצם מזרח אירופה הפכה להיות כל כך פופולרית? יש לכך הרבה סיבות. חלק מהן קשורות למיקום הגיאוגרפי, התרבות הדומה, אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים ביותר, אותם שעות וכו׳. נוסיף לכך את היתרונות הפיננסים ויש לכם חבילה מושלמת למיקור חוץ.

מדינות מזרח אירופה הוכיחו את רמת האיכות של עובדיהם עם אנשי IT, מהנדסים, מפתחים, ואנשי תוכנה ברמה גבוהה ביותר. אחד הגורמים לאיכות הגבוהה של העובדים במזרח אירופה כוללת את ההשתתפות של הסובייטים במלחמה הקרה ובמירוץ החימוש, מה שחייב אותם לפתח ולחנך דור חדש של עובדים מיומנים בתחומי הטכנולוגיה. כיום, ענף ה IT הינו היחיד שממשיך לצמוח גם בסביבות כלכליות לא יציבות של מדינות רבות באיחוד, ולכן צעירים רבים בוחרים לעסוק בתחומים טכנולוגים.

שילוב של כל הגורמים שהוזכרו לעיל הפכו את מזרח אירופה למתחרה רציני אל מול היעדים שהיו עד לא מזמן האטרקטיביים ביותר למיקור חוץ כמו הודו וסין. אין ספק שמזרח אירופה בדרך לעלות על המתחרות הגדולות בתחום זה. בינתיים, חברות ישראליות רבות גילו כי מיקור חוץ במזרח אירופה לחלוטין משרת את האינטרסים שלהן, ולנו רק נשאר לראות מה צופן לנו העתיד …

אם אתם שוקלים לבצע שירותי מיקור חוץ  במזרח אירופה – אדקו 100% בשבילך.

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
 

המאמרים החמים

מציאת עובדים לחברה

על מציאת עובדים לחברה בהייטק בחוץ לארץ מציאת עובדים לחברה בחוץ לארץ מערבת שיקולים הקשורים גם לדיני עבודה בחו”ל. אמנם במקרים רבים רמת השכר עולה משמעותית

קראו עוד >>
פיתוח עסקי

על פיתוח עסקי ומיקור חוץ בעולם ההייטק הישראלי והעולמי הנושא של פיתוח עסקי ומיקור חוץ רלוונטי משני כיוונים מנוגדים. מיקור חוץ של פעילות עסקית ישראלית לעובדים ברמה

קראו עוד >>
דילוג לתוכן