אוף-שורינג במזרח אירופה לחברות ישראליות

תוכן עניינים

בוודאי שמעתם על חברות גדולות אשר מבצעות את הליכי הפיתוח במזרח הרחוק או אפילו באוקראינה. אוף-שורינג, (תהליך המכונה לעתים קרובות מיקור חוץ), מתייחס להעתקת פעילות עסקית ממדינה למדינה. זהו פיתרון כלכלי ידוע ומוכר בשוק ההייטק אשר נחשב כחלופה זולה לעלויות פיתוח גבוהות. אך לא תמיד ביצוע התהליך בסין או הודו זהו הפיתרון הטוב ביותר בשבילכם. במאמר הבא נבחן דרכי פעולה חלופיות ביעד שנהיה יותר ויותר פופולרי בשנים האחרונות, ולא סתם – מזרח אירופה.

המאה ה -21 הביאה עימה הזדמנויות וחלופות גלובליות המאפשרות לנו לבצע תהליכים מעבר לים לא רק לצורכי ייצור מסורתיים, אלא גם למטרות שירותים וחדשנות. כיום, בעזרת התפתחויות גלובליות, הרבה יותר פשוט וזול להעסיק עובדים, לפתוח מרכז מו”פ או להרחיב את הפעילות העסקית למדינה אחרת. יתרה מזאת, היום כבר אין צורך להשקיע סכומי כסף גדולים או להעתיק את מקום החברה על מנת לבצע אוף-שורינג ולכן זה נחשב פיתרון נגיש גם לחברות קטנות ובינוניות.

 

אז מדוע לעשות אוף-שורינג במזרח אירופה?

בשנים האחרונות מזרח אירופה ביססה את עצמה היטב כמרכז אוף-שורינג (או מיקור חוץ) עם מגוון רחב של שירותי IT. זה נובע מהעובדה שיש לעובדיה:

  • דרגות השכלה גבוהות
  • מיומנויות וידע IT מתקדמים
  • כישורי אנגלית מצוינים

 

לצד תכונות אלה אשר ממקסמות את איכות התוצר, ניתן לראות כי עובדים ממזרח אירופה הם בעלי מוטיבציה גבוהה, מיומנים היטב ובעלי רמה גבוהה של פרודוקטיביות וגמישות. עובדי מזרח אירופה בעלי ניסיון רב בעבודה עם חברות בינלאומיות כפי שמפורט בדוח המכון העולמי של מקינזי. הדו”ח ניתח את הזמינות של ביצוע אוף-שור בכ 28 מדינות עם שכר מינימום נמוך, ומצאו כי מועמדים ממזרח אירופה הם  בעלי שיעור ההתאמה הגבוה ביותר בכל תחומי ההעסקה.

 

מה לגבי העלות?

הפחתת עלויות הינה אחת הסיבות העיקריות לאוף-שורינג. אמנם עלויות לשעה עבור מפתחים או מהנדסים משתנים כתוצאה מרמת הניסיון ודרישות הפרויקט, אולם התעריף השעתי למיקור חוץ לפיתוח במזרח אירופה עדיין נמוך באופן מהותי מאשר בישראל. על פי מחקר שערך Viacheslav Pronskyi, המחיר הממוצע של שירותי IT במזרח אירופה נע בין $28 ועד $40 לשעה. זאת לעומת שיעור מיקור חוץ בישראל, מערב אירופה או צפון אמריקה אשר עשוי להגיע עד ל $100 דולר לשעה. ההבדל הוא מהותי.

 

תרבות

תרבות נחשבת למרכיב קריטי וחשוב להצלחה עסקית, במיוחד בסביבות עבודה רב תרבותית. הקרבה התרבותית של האוכלוסייה ממזרח אירופה לשותפים בינלאומיים משמשת יתרון מרכזי שכן, 90% מהכנסות האזור מגיעות מלקוחות בינלאומיים. לפיכך, התקשורת קלה יותר ושיתופי הפעולה נוטים להתקדם בצורה חלקה ומהירה. זהו חיסכון בזמן ומשאבים שעשויים להיות מבוזבזים על תיקונים ואי הבנות.

 

מיקום

מזרח אירופה קרובה לכלכלות אירופאיות גדולות. בהתחשב בעלות טיסות ליעדים אחרים בעולם, היעדים האירופאים נגישים, זולים וניתן להגיע אליהם באמצעות מטוס, רכבת או אפילו רכב. יתר על כן, חברי האיחוד האירופי נהנים מיתרון של תקנות פוליטיות וכלכליות משותפות אשר מקלות על תהליכי בירוקרטיה וסחר. אך לנו לשכוח את אחד היתרונות המשמעותיים של המיקום בו יבוצע התהליך – אותו אזור זמן ואותם שעות עבודה.

 

לסיכום

ביצוע אוף-שורינג למזרח אירופה הינה מגמה בצמיחה ונחשבת לבחירה רווחית ומומלצת עבור חברות אירופאיות או מהמזרח התיכון.

אתם חברה עם מו״פ בישראל? מחפשים להרחיב או לשווק את מוצריכם בחו״ל?

על ידי Offshoring במדינות מזרח אירופה הכוללות את רומניה, בולגריה, צ’כיה, סלובקיה, אוקראינה, הונגריה, ופולין, תוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים שיש למדינות אלה להציע.

שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook
דילוג לתוכן